Wiśniowa jest miejscowością usytuowaną w dolinie potoku Krzyworzeka. Otoczona jest górami: od wschodu pasmem Ciecienia, a od zachodu Łysiny i Lubomira. Od Krakowa oddalona jest o ok. 50 km i około 15 km od Myślenic. Gmina kładzie obecnie duży nacisk na rozwój turystyki i agroturystyki. Są tu idealne warunki dla weekendowych wypadów za miasto. Czyste powietrze, piękne widoki, lasy pełne grzybów i jagód, wspaniałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej - to atuty tego terenu.


Ze szczytu Ciecienia (829 m n.p.m.) otaczającego Wiśniową od strony wschodniej rysuje się panorama Beskidu Wyspowego i Gorców z wyniosłym Turbaczem. Podobnie piękne widoki można obserwować z Wierzbanowskiej Góry (778m), znajdującej się od strony południowej. Z Pasma Łysiny (891m) i Lubomira (904m) wraz z Kamiennikiem (818m) od zachodu, dostrzec można Podhale, majestatyczny, aż do początków lata ośnieżony szczyt Babiej Góry - "Królowej Beskidów", oraz grzebieniasty łańcuch Tatr, widocznych w dni pogodne w całej ich rozciągłości. W kierunku północnym widać stamtąd również błękitną taflę Jeziora Dobczyckiego. Piękny jest także krajobraz roztaczający się z Przełęczy Wierzbanowskiej i Przełęczy Jaworzyce, na które prowadzą kręte serpentyny.


Gmina jest częścią powiatu myślenickiego w województwie małopolskim, jednym z regionów o największych perspektywach rozwojowych, które w 1999 roku znalazło się na czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby przyjazdów turystycznych i zagranicznych (1,7 mln). Według danych Instytutu Turystyki w Krakowie, Małopolska zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby turystów krajowych. Wiśniowa posiada dobre połączenia drogowe z główną drogą E4 biegnącą przez Kraków, Wieliczkę, Bochnię, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl, będącą częścią międzynarodowej drogi z Niemiec do Ukrainy. Sąsiedztwo kurortów turystycznych takich jak Zakopane Szczawnica wpływa dodatnio na liczbę odwiedzających gminę turystów. Wybitne walory przyrodnicze, atrakcje położenie geograficzne, czyste powietrze (brak zakładów przemysłowych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów), żywe tradycje ludowe, kulturowe, dobre połączenie komunikacyjne, a także szerokie zaplecze noclegowe, gastronomiczne - to podstawowe atuty gminy Wiśniowa.


Na terenie gminy działa sieć gospodarstw agroturystycznych, które oferują pokoje gościnne jedno i wieloosobowe. Działa schronisko młodzieżowe dobrze znane uczestnikom obozów wędrownych. Na gości czeka również Ośrodek Wczasowo - Wypoczynkowy i hotel z dyskoteką. W kwaterach prywatnych oprócz noclegów oferowane są pożywne posiłki przygotowywane z surowców pochodzących z własnych upraw. świeże jaja, zsiadłe mleko, mleko prosto od krowy, masło domowej roboty, jeszcze ciepły chleb z wiejskiego pieca - to przysmaki, o które darmo pytać w miejskich sklepach.


Zachęcamy do głębszego zapoznania się z zawartością działu.


Wieża widokowa - Księża Góra
Położenie
Miejscowości
Turystyka
Parafie
Kultura
Herb, flaga
Imprezy
Fotogaleria


Trasy turystyczne
Noclegi
Gastronomia
Agroturystyka

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.