Dożynki Gminne w Kobielniku

,,Plon niesiemy plon w gospodarza dom”

Gospodarzem tegorocznego święta plonów gminy Wiśniowa było sołectwo Kobielnik. Jak nakazuje tradycja rozpoczęło się od symbolicznego ścięcia ostatniego pokosa zboża i związania w snopek, co oznacza zakończenie żniw. Następnie korowód z przepięknymi wieńcami z wszystkich siedmiu sołectw przemaszerował pod ołtarz, aby podczas uroczystej mszy św. podziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Następnie odbyło się oficjalne i uroczyste otwarcie dożynek przez wójta gminy Bogumiła Pawlaka. Po krótkich wystąpieniach zaproszonych gości, wśród których obecni byli poseł na sejm Sławomir Hajos, wicestarosta powiatu myślenickiego Rafał Kudas, radni powiatowi Jolanta Majka i Krzysztof Dybeł oraz radni gminy Wiśniowa. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich tradycyjnie ośpiewały swoje wieńce po czym ogłoszone zostały wyniki konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Jury w składzie: Pani Monika Kowal, Pani Agnieszka Dudek oraz Pani Edyta Dudek przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca:
I miejsce wraz z dyplomem oraz nominację na Dożynki Wojewódzkie otrzymała grupa wieńcowa z Glichowa, równoległe I miejsce wraz z dyplomem oraz nominację na Dożynki Powiatowe otrzymała grupa wieńcowa z Lipnika.
5 równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami otrzymują grupy wieńcowe z: Wiśniowej, Wierzbanowej, Kobielnika, Węglówki oraz Poznachowic Dolnych.

W programie tegorocznych dożynek znalazł się występ Góral Show, występ Zespołu Regionalnego ,,Mali Węglowianie” oraz pokaz młócki, która przeniosła w przeszłość przybyłych gości.
Swoje stoiska poza Paniami z KGW zaprezentowały Stowarzyszenie Artystyczne ,,Teatr, Kultura i My” z Wiśniowej, Klub Międzypokoleniowy z Lipnika oraz KRUS Myślenice.
Na koniec wiśniowskich dożynek odbyła się zabawa taneczna w rytm muzyki zespołu Sizal.
Starostami tegorocznych dożynek byli Teresa Rokosz - Przewodnicząca Rady Gminy Wiśniowa oraz Grzegorz Leśniak - Sołtys Kobielnika.
Gospodarze czyli Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Kobielnika zaprezentowali się znakomicie.
Tekst: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej

Wprowadził NP, 2019-09-03