Wiśnióweczka

W dniach 15 - 16 lipca 2017 r. na scenie przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej miała miejsce impreza pod nazwą ,,Wiśnióweczka”. W pierwszym dniu sceną zawładnęła kultura międzynarodowa, ponieważ Wiśniowa była jedną ze scen Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Gościliśmy grupy folklorystyczne z Peru, Algierii, Paragwaju oraz z Polski (PraSłowianki). Następnie odbyły się prezentacje lokalnych artystów rozpoczęte koncertem Orkiestry Dętej z GOKiS w Wiśniowej a uwieńczone występem gwiazdy wieczoru - zespołu ,,BACIARY”.

Podczas drugiego dnia miał miejsce festiwal ,,Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Na scenie prezentowały się zespoły Regionalne z terenu Beskidu Wyspowego. Wystąpiły: „Pnioki” z Sadku-Kostrzy, „Mali Węglowianie” z Węglówki, „Wilkowicanie” z Wilkowiska, „Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca, oraz Zespół Regionalny„Banda Burek” z Wiśniowej z Kapelą oraz Orkiestrą Dętą z Węglówki. Wystąpił także Amatorski Zespół Teatralny z Wiśniowej.

Podczas dwóch dni imprezy Stowarzyszenie Artystyczne ,,Teatr, Kultura i My” przeprowadziło konkursy kulinarne: ,,Wiśniowskie niebo w gębie” oraz ,, Najlepsza potrawa Beskidu Wyspowego”. Konkursy zostały dofinansowane z projektu ,,Zdrowo na ludowo” w ramach programu ,,Działaj Lokalnie” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ,,ARTS”.

Podczas imprezy przeprowadzono konkursy i zabawy. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Wiśniowa. O bezpieczeństwo turystów i transport zadbali strażacy z OSP Wiśniowa i OSP Wierzbanowa . Kordynatorzy spotkania Łukasz Janik z UG Wiśniowa i Damian Pazdur z GOKiS Wiśniowa. Z bardzo udanej wyprawy na Ciecień turyści wrócili szlakiem niebieskim do przełęczy Wierzbanowskiej .

Festiwal ,,Beskidzkie Rytmy i Smaki” był współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.
Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Regionu Rabka wraz z 19 gminami, Kołem Pszczelarza w Mszanie Dolnej i Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Wprowadził ŁJ, 2017-07-19