Podsumowania i podziękowania za Dożynki Gminno-Parafialne

Dożynki Gminno-Parafialne w tym roku odbyły się w Węglówce. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła w tym, aby mieszkańcy naszej gminy uczcili święto zbiorów i podziękowali Panu Bogu za całoroczny trud. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby program dożynek jaki został zaplanowany w miarę możliwości był zrealizowany, dlatego część artystyczna odbyła się w remizie strażackiej.

O godzinie 14:00 w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Węglówce rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Grzegorz Piątek, sercanin z Krakowa, współcelebrowali ks. Krzysztof Ligocki, ks. Józef Gaweł, ks. Józef Cempura, ks. Siergiu Plugaru. Warto było wsłuchać się w piękne kazanie wygłoszone przez księdza Grzegorza Piątka, niektórzy mogli wrócić wspomnieniami do tej Węglówki sprzed trzydziestu i więcej lat.

Współgospodarzami Dożynek byli Ksiądz Sławomir Kamiński, proboszcz parafii w Węglówce, wójt Gminy Wiśniowa Pan Wiesław Stalmach wraz z dyrektor GOKIS Panią Agnieszką Dudek . Dożynki Gminno-Parafialne w Węglówce zaszczycili swoją obecnością poseł Pan Jarosław Szlachetka, senator Pan Andrzej Pająk, wicestarosta Pan Tomasz Suś, prezes LGD Turystyczna Podkowa Pan Marek Lenczowski, profesor Uniwersytetu Rolniczego Pan Józef Kania, prezes rumuńskiego LGD z Marakeszu, Radny powiatowy Pan Krzysztof Dybeł oraz Radni na czele z przewodniczącą Panią Dorotą Rokosz i sołtysi z Gminy Wiśniowa. Gościem specjalnym była Pani Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich z Andrychowa. Wszystkim przybyłym gościom dziękujemy za obecność!

Do kościoła zostało przyniesionych siedem wieńców z poszczególnych miejscowości naszej gminy. Niestety ze względu na niekorzystną aurę nie było wspólnego korowodu wokół kościoła. Jury w składzie: Pani Zofia Moskwik, Pani Agnieszka Dudek oraz Pan Jan Szczepanik wybrali najpiękniejsze wieńce w dwóch kategoriach, wieniec współczesny i tradycyjny. Pierwsze miejsce w kategorii wieniec współczesny zajęła Węglówka, natomiast w kategorii wieniec tradycyjny zajęły Poznachowice Dolne. Gratulujemy!

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały suto zastawione stoły z potrawami regionalnymi. Jury w składzie Pani Sabina Prus, Pan Tomasz Suś oraz Ksiądz Siergiu Plugaru najwyżej ocenili:
I miejsce- garnek chłopski z Poznachowic Dolnych,
II miejsce- pyzy z mięsem z Glichowa,
III miejsce- kapusta z grochem z Lipnika. Gratulujemy!

Miłym akcentem uroczystości dożynkowych był występ zespołu "Mali Węglowianie" wraz z kapelą węglowską oraz Orkiestry Dętej z Węglówki.

Serdeczne podziękowania kierujemy do: dyrektora szkoły Pana Ryszarda Leśniaka, prezesa OSP Pana Romana Gawła, organisty Pana Kazimierza Kowalczyka, kapelmistrza Pana Janusza Palucha, Pana Józefa Paryla, Pana Józefa Murzańskiego, Łukasza Poradzisza, strażaków zabezpieczających teren wokół remizy, Pań gotujących na kuchni, twórców ludowych którzy ofiarowali na loterię swoje rękodzieła, Kół Gospodyń Wiejskich, Radnych z Węglówki, Rady Sołeckiej i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację Dożynek poprzez wkład finansowy oraz pracę fizyczną. Szczególne podziękowania dla Młodzieży za niesamowitą pracę jaka została wykonana w czasie przygotowań do uroczystości oraz w jej trakcie. Dziękujemy wszystkim instytucjom oraz osobom prywatnym za ufundowane nagrody.

Tegoroczne Dożynki Gminno-Parafialne w Węglówce zakończyła zabawa taneczna, czas umilał zespół FOLKLINE.

Tekst: Lucyna Zborowska

Wprowadził AK, 2017-08-30