Dożynki i Święto Kołacza w Glichowie

Dożynki swoim rodowodem sięgają czasów przedchrześcijańskich i mają związek
z pogańskim Świętem Plonów. W Glichowie to święto od kilku lat obchodzone jest w Święto Matki Boskiej Zielnej równocześnie ze Świętem Kołacza.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kaplicy pw. Miłosierdzi Bożego w Glichowie, którą odprawił ks. Michał Nędza. Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na plac
przy budynku OSP, gdzie popołudniu rozpoczęła się druga część święta.
Wieniec dożynkowy, jak każdy symbol, kryje w sobie różne treści, jednak przede wszystkim jest symbolem końca żniwnego trudu. Przygotowany w tym roku przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Glichowianka wieniec, przybrał kształt studni. Studnia, to źródło wody, która wszystkim organizmom jest niezbędna do życia. Jest znakiem duchowego oczyszczenia i umocnienia, symbolizuje moment przełomowy, a jej obecność gwarantuje plon, obfitość i zaspokojenie. Wieniec nawiązuje do tradycji religijnej naszego regionu, podkreśla religijność mieszkańców Beskidu Makowskiego, który pasmem Glichowca i Kamiennika okala naszą wieś. – komentuje pani Helena Topa, pomysłodawczyni kształtu wieńca i główna wykonawczyni.
Po części artystycznej, bochen chleba i kołacz został złożony na ręce gospodarzy dożynek: Ewy Kubackiej i Piotra Durka.
Obecny na uroczystości dożynkowej wójt Gminy Wiśniowa Wiesław Stalmach skierował słowa wdzięczności do organizatorów a wszystkim rolnikom życzył pomyślności
i obfitych plonów w nowym roku. Zaprosił również wszystkich na dożynki gminne
do Węglówki w niedzielę 20 sierpnia.

Wprowadził AK, 2017-08-21