PROTOKÓŁ Z VII Gminnego Konkursu “Dziadów Śmiguśnych”

Dnia 17 kwietnia 2017 roku w Wiśniowej odbył się VII konkurs “Dziadów Śmiguśnych”. Konkurs oceniany był w czterech kategoriach:

Maska tradycyjna – wykonana własnoręcznie oraz dobrany do niej odpowiedni strój i rekwizyty
Maska współczesna – plastikowa lub gumowa, zakupiona w sklepie oraz dobrany do niej odpowiedni strój i rekwizyty
Grupa Dziadów
Instrumentaliści

Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria “maska współczesna”, chociaż można było zauważyć w tegorocznym konkursie więcej tradycyjnych ubiorów w stosunku do lat ubiegłych. Zdecydowanie przetrwał natomiast przywilej beztroskiego płatania figli i polewania wodą. To wspaniały zwyczaj, radosny i niosący wiele dobrej zabawy. Konkurs organizowany jest między innymi po to, aby tradycja “Dziadów Wiśniowskich” nie zaginęła. Cieszy nas fakt, że startuje w nim dużo młodzieży i z roku na rok przybywa więcej chętnych.

Jury w składzie:

P. Teresa Węglarz – wieloletni nauczyciel oraz radna Gminy Wiśniowa
P. Agnieszka Dudek – animator i menager kultury, dyrektor GOKiS
P. Grzegorz Kaczmarczyk – aktor Amatorskiego Zespołu Teatralnego oraz radny Gminy Wiśniowa

Kierując się takimi kryteriami, jak: zachowanie tradycji w tworzeniu masek oraz ubioru dla śmiguśników (materiałów z jakich były zrobione); sposób autoprezentacji; kultura zachowania, a także ogólny wyraz artystyczny przyznało następujące miejsca w danych kategoriach:

MASKA TRADYCYJNA

I miejsce – “Murzynek”
II miejsce – “Słomiak w masce”
III miejsce – “Słomiak bez maski”

MASKA WSPÓŁCZESNA
I miejsce – “Wiosna”
II miejsce – “Mały w tiulowej sukience”
III miejsce – “Tito”

GRUPA DZIADÓW
I miejsce – “Grupa Klaunów”
II miejsce – “Trójka Czarodziejów” (dzieci)
III miejsce – “Ekipa z Lipnika”

INSTRUMENTALIŚCI
I miejsce – “Lipnicki Dziad z trąbką”
II miejsce – “Duch Meksykanina z dzwoneczkiem”
III miejsce – “Damian zielona czapka z beczułką”

Przyznano również specjalne wyróżnienie w konkursie na “najgłośniejsze jukanie” dla “Śmieszka”, którego siła głosu to 127,7 decybeli.
Wszyscy laureaci otrzymali statuetki oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu wręczył Wójt Gminy Wiśniowa.

Wprowadził ŁJ, 2017-04-24