Wernisaż prac malarskich uczniów.

21 marca 2017 r. w ZPO w Lipniku odbył się wernisaż prac malarskich uczniów, wykonanych pod kierunkiem p. Jana Szczepanika – malarza – na zajęciach koła plastycznego funkcjonującego w strażnicy OSP w Lipniku.
Na początku v- ce dyr. J. Paszcz przywitał wszystkich uczestników spotkania: mgr Wiesława Stalmacha - Wójta Gminy Wiśniowa, Jana Szczepanika – malarza, uczniów, rodziców, Koło Seniorów z Wiśniowej. Następnie przedstawił bliżej działalność artysty, pod którego opieką rozwijają się plastyczne talenty uczniów.
Pan Jan jest malarzem - amatorem i złotnikiem. Tworzy od dziecka. Ślady swojej twórczości pozostawił m.in. w kościele w Lipniku (Chrystus Miłosierny oraz Droga Krzyżowa), Balinie (Święta Rita i Chrystus), Luborzycy oraz w Wiśniowej (gdzie można zobaczyć obraz Błogosławionej Anieli Salawy, Chrystusa Miłosiernego oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy).
Dalszą część spotkania prowadziła T. Bobowska, wspominając iż 21 marca to także Światowy Dzień Poezji obchodzony od 1999 r. postanowieniem UNESCO. W dniu tym na całym świecie promuje się czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji.
Przypomniała znaczenie poezji w życiu człowieka m.in. cytując
wiersz W. Broniewskiego (w bieżącym roku przypada 120 rocznica jego urodzin), będącego próbą odpowiedzi na pytanie :”Czym jest poezja?”
Następnie przywołała sylwetkę Boba Dylana – ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla. Autor ponadczasowej kompozycji „Odpowie ci wiatr” oprócz pisania wspaniałych tekstów śpiewanych przez wielu piosenkarzy szkicował węglem i ołówkiem, malował farbą akrylową na płótnie oraz wykonywał kolaże i instalacje z metalowych przedmiotów.
W nastrój spotkania z malarstwem, muzyką i poezją wprowadził wszystkich Maciej Kus ucz. kl. III A SP kompozycją zagraną na keyboardzie „Odpowie ci wiatr”, za co otrzymał gromkie brawa, a uczennice: Zuzanna Kowalczyk i Gabriela Ralska z kl. V A SP przybliżyły treść tego pięknego utworu.
W dalszej części autorzy prac malarskich prezentowali swoje obrazy, omawiając m.in. przedstawiane ulubione motywy , np. elementy przyrody – kwiaty, zwierzęta, ptaki, pejzaże, a zatem pierwszy dzień wiosny to dzień idealny na organizację tego rodzaju artystycznego spotkania.
Najmłodszym uczniem, który przypomniał zgromadzonym poezję wiosenną był Dawid Głąb z kl. II SP, recytując wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”, a następnie omówił swoją malarską twórczość.
Na koniec Tomasz Jasek – ucz. kl. IV SP w Lipniku i zarazem uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. L. Różyckiego w Myślenicach zagrał dwa utwory muzyczne na fortepian Carl Czerny - Etiuda F - dur i Zhanneta Mettallidi - Ciche jezioro, otrzymując gromkie brawa. Tomasz ma już pierwsze sukcesy w ogólnopolskich konkursach pianistycznych.
P. Jan Szczepanik nie szczędził słów uznania dla kreatywności i pracowitości swoich podopiecznych. Wójt Gminy Wiśniowa oraz członkinie Koła Seniorów w krótkim podsumowaniu wyrazili radość z udziału w tak interesującym spotkaniu, promującym młodych artystów, a będącym piękną syntezą sztuk wzajemnie się dopełniających.

Później zaproszeni goście oraz utalentowani uczniowie udali się na wspólny poczęstunek.
Link do filmu z wernisażu

T. Bobowska

Wprowadził ŁJ, 2017-04-05