Odkryjmy na nowo gwarę wiśniowską – obozy dialektologiczne

12 lutego na terenie Gminy Wiśniowa podejmowane były działania dotyczące opracowywania materiału dialektologicznego, który pozwala na zbadanie i opisanie obecnego stanu gwary terenów Gminy Wiśniowej.
Zadanie były realizowane przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców. Członkowie sekcji, rozmawiali z mieszkańcami wsi, szczególnie starszymi, zbierali informacje o dawnych zwyczajach, wierzeniach, świętach, codziennych czynnościach i pracy na roli.
Podczas trwania obozu udało się nagrać 9 wywiadów, które razem trwają prawie 20 h. W dalszym etapie nagrania zostaną podzielone pomiędzy studentów – członków Sekcji i powoli zacznie się proces ich opracowywania (opis gramatyczny, poszukiwanie słów gwarowych, spisywanie frazeologizmów, piosenek, wybranie tematów do transkrypcji, tagowanie).

Kinga Murzyn

Wprowadził ŁJ, 2017-03-17