Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze

W dniu 6 października 2007 roku w Gminie Wiśniowa (woj. Małopolskie) byliśmy świadkami niezwykłej uroczystości jaką było poświęcenie i otwarcie odbudowanego Obserwatorium Astronomicznego im. Tadeusza Banachiewicza w Węglówce na Lubomirze (904 m n.p.m).

Msza św., którą koncelebrował ksiądz infułat Janusz Bielański, była uwieńczeniem odbudowy oraz podkreśleniem wagi wydarzenia ze względu na obecność ludzi nauki, samorządowców, a przede wszystkim mieszkańców Węglówki i Gminy Wiśniowa.

Na Lubomirze w 1922 roku wybudowano pierwsze poza miastem obserwatorium, którego inicjatorem był Prof. Tadeusz Banachiewicz. Z tego miejsca odkryte zostały dwie komety – pierwsza przez Lucjana Orkisza 03 kwietnia 1925 roku – C/1925G1, druga – przez węglowianina Władysława Lisa w 17 lipca 1936 roku – Kaho – Kozik – Lis (C/1936).

Rodzina odkrywcy komety a zarazem mieszkańca Węglówki Władysława Lisa przekazała na ręce Wójta Gminy pamiątkowy medal, natomiast krewny Lucjana Orkisza – Pan Ludwik Czech przekazał nagranie głosu odkrywcy.

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze funkcjonować będzie między innymi dzięki zawartym przez Gminę Wiśniowa umowom o współpracy z:
- Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii w Krakowie - w zakresie astronomicznych badań naukowych oraz popularyzacji wiedzy astronomicznej i jej dydaktyki na poziomie podstawowym, średnim i wyższym;
- Katedrą Astronomii Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie;
- Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie:
- Międzynarodowym Centrum Astronomii w Toruniu oraz Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika z Torunia.

Niech stale będą aktualne słowa wypowiedziane przez Juliana Murzyna –Wójta Gminy Wiśniowa:

"Wszystkim, którzy po 63 latach przerwy zaznaczyli ponownie Węglówkę - Gminę Wiśniowa na naukowej mapie Polski, Europy i Świata, składam serdeczne podziękowanie.
To tu nasz Rodak sięgał gwiazd. Niechaj teraz nasze i przyszłe pokolenia, dumne ze swoich przodków, wykorzystując swe zdolności i przygotowane w obiekcie warunki, odkrywają niezbadane pokłady wszechświata, sławiąc imię węglowskiej i wiśniowskiej, polskiej ziemi, kierując się słowami Mikołaja Kopernika: "Bo cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?..."

Wprowadził Paweł Tomera, 2007-10-13