WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE ORAZ POWIAT MYŚLENICKI ZAPRASZAJĄ NA NIEODPŁATNE SZCZEPIENIA DLA DZIEWCZĄT PRZECIWKO ZAKAŻENIOM HPV

Serdecznie zapraszamy wszystkie dziewczynki w wieku 13 lat (rocznik 2004) zameldowane na terenie Gminy Dobczyce, Wiśniowa, Raciechowice lub Sułkowice do udziału w Programie zdrowotnym dotyczącym profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce, realizowanym przez Powiat Myślenicki w 2017 r. Szczepieniem mogą być objęte dziewczynki, które nigdy nie były szczepione przeciwko zakażeniom wirusa brodawczaka ludzkiego, jak i dziewczęta, które rozpoczęły szczepienie, ale nie otrzymały wszystkich wymaganych dawek szczepienia podstawowego.
Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Program jest współfinansowany z budżetu Powiatu Myślenickiego oraz budżetu Gmin: Dobczyce i Wiśniowa.

Więcej informacji na ulotkach promocyjnych oraz na:
http://www.profilaktykawmalopolsce.pl

Istnieje około 170 typów wirusa HPV, wśród nich znajdują się typy 16 i 18 wywołujące 70% zakażeń mogących prowadzić do zmian nowotworowych raka szyjki macicy. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zakażenia przenoszone są głównie drogą płciową. Zakażenia wirusem HPV mogą prowadzić do pojawienia się brodawek narządów płciowych. Istnieje jednak ryzyko wielokrotnego zakażenia typem onkogennym wirusa, które może przejść w infekcję przetrwałą. Nie ma leku, który zwalczy wirus HPV zaraz po jego dostaniu się do organizmu. Szczepienia ochronne, to najłatwiejszy sposób walki z zagrożeniem jakim jest zakażenie wirusem HPV. W celu zminimalizowania ryzyka rozwoju zmian nowotworowych konieczne są także regularne, okresowe badania ginekologiczne oraz cytologiczne wykonywane od momentu rozpoczęcia aktywności płciowej. Tylko pełna profilaktyka – badania plus szczepienia -jest najefektywniejszym sposobem ochrony przed rozwojem chorób nowotworowych. Szczepienie nie zapewnia ochrony przed wszystkimi istniejącymi typami wirusa HPV, ale chroni przed zakażeniem najczęściej występującymi typami wirusa. Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienie przeciwko wirusom HPV w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2017.

Czy szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna?
Szczepienie jest bezpieczne - świadczą o tym liczne badania kliniczne stosowanych szczepionek przeprowadzane na licznych grupach dziewcząt i młodych kobiet oraz doświadczenia krajów prowadzących od lat masową profilaktykę zakażeń HPV, w trakcie których podano już ponad 150 milionów dawek szczepionki przeciw zakażeniom HPV.

Jak przebiega szczepienie?
Szczepionka jest podawana domięśniowo (w zastrzyku) w dwóch lub trzech oddzielnych dawkach w ciągu 6 miesięcy. Po każdym szczepieniu należy pozostać w punkcie szczepień jeszcze przez ok. 15 minut- takie są powszechnie respektowane zalecenia mające na celu bezpieczeństwo pacjenta.

Kiedy nie można wykonać szczepienia?
Szczepień przeciwko HPV nie można wykonywać u kobiet w ciąży. W takim przypadku należy odroczyć szczepienie do momentu urodzenia dziecka. Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV.

Jak długo szczepionka jest skuteczna?
Szczepionka daje długą, wieloletnią odporność.Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Każde szczepienie przeprowadzone będzie po uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów dziewczynki na jego realizację. Należy pamiętać, że w dniu ustalonego szczepienia rodzic/opiekun prawny powinien zgłosić się z książeczką zdrowia dziecka.

Pamiętajmy, że zapobieganie chorobie jest zawsze lepsze od jej leczenia.
Źródło: www.profilaktykawmalopolsce.pl

Wprowadził AK, 2017-11-30

[Powrót] [Drukuj]
Aktualności
Ogłoszenia i komunikaty

do góry

Copyright © 2007 Urząd Gminy Wiśniowa, wszelkie prawa zastrzeżone.